itekst.pl Demoscena Amigowcy
Strona główna Wydarzenia Informacje Opinie
28 kwietnia 2016 r.  /  Opinie  /  Apple  /  iPhone

Spadek sprzedaży iPhone'ów spowodowany był wyczekiwaniem rynku na iPhone'a SE

iPhone SE
źródło zdjęcia: Wikimedia/Aljeksiej Wiediernikow, CC BY 3.0

Według najnowszych doniesień finansowych, Apple zanotował pierwszy od lat spadek liczby sprzedanych iPhonów. Sprzedaż w pierwszym kwartale 2016 roku spadła o 16% względem sprzedaży w roku ubiegłym. Czy to oznacza, że iPhone'y stały się mniej popularne, a Apple wpadło w tarapaty? Absolutnie nie, a zawirowanie związane jest z wyczekiwaniem rynku na taniego iPhone'a SE, który pojawił się w drugim kwartale tego roku.

Do tej pory sytuacja wyglądała tak: Apple wprowadzał nowe iPhony jesienią każdego roku, a szczyt sprzedaży przypadał na czwarty kwartał bieżącego roku i pierwszy kwartał roku kolejnego.

Sprzedaż w pierwszy kwartale 2016 r. byłaby o wiele wyższa niż zaprezentowana, gdyby nie zapowiedź nowego, taniego iPhone'a SE, który wyłamał się z terminarza i został zaprezentowany pod koniec pierwszego kwartału 2016 r.

Rynek, czyli klienci, zareagowali na zapowiedź nowego telefonu Apple spadkiem zainteresowania aktualnymi modelami i wstrzymaniem decyzji zakupowej do momentu pojawienia się nowego modelu.

Ten sam spadek sprzedaży do tej pory pojawiał się w kwartale trzecim, ponieważ Apple wprowadzało na rynek nowy telefon w czwartym kwartale. Od roku 2016 Apple zaczęło prezentować nowe telefony co pół roku, stąd spadek sprzedaży, o którym rozpisują się media, wieszcząc firmie upadek.

Jest i druga strona medalu. Wraz z pojawieniem się iPhone'a SE wzrośnie sprzedaż telefonów firmy Apple w drugim i trzecim kwartale roku. Spadek sprzedaży w okresie od stycznia do marca zostanie zrekompensowany wzrostem sprzedaży w innych miesiącach. Co pokazuje, że iPhone'y i firma Apple wcale się nie "kończą". Po prostu poprzesuwały się terminy w kalendarzu.Technologie - codzienna porcja wiadomości ze świata elektroniki i komputerów